Ankara 1 Şubesi

ZİRAAT BANKASI MEB ÇALIŞANLARI TARAFINDAN PROTESTO EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Açık Öğretim Okullarında görev yapan personel, banka promosyonu talepleri karşılanmadığı için banka önünde basın açıklaması yaptı. Eğitim-Bir-Sen Ankara 1 No.lu şube tarafında yapılan açıklamaya Şube Başkanı Nevzat Öylek, sendika yöneticileri ve kurum çalışanları katıldı.

 

Eğitim-Bir-Sen Bakanlı Temsilci Zabit Göllü tarafından yapılan açıklamada, bakanın prookolü yenileme talebine kayıtsız kalmasına tepki gösterildi.

Bankaya müşteri olmaktan kaynaklanan tepkilerini göstereceklerini söyleyen Göllü, “Maaş ve ücretlerimizi bankaya yattığı gün diğer bankalara aktarmaya, Kredi kartlarımızı iptal etmeye, Otomatik ödeme talimatlarımızı iptal etmeye, Tüm yatırım ve mevduat hesaplarımızı kapatmaya ve Ziraat Bankasında bulunan BES (Bireysel Emeklilik Sigortası) hesaplarımızı başka bankaya taşımaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Eğiti çalışanlarının alın teriyle kazandıkları paralarla astronomik kârlar elde eden, fakat enflasyon oranında promosyon artışını bile çok gören akıl, izan, hak, hukuk ve vicdandan nasipsiz anlayışla mücadele ettiklerini söyleyen Göllü, banka yöneticilerinin umursamaz tavırlarıyla karşılaştıklarını belirtti.

 

İşte Göllü’nün açıklamasının tam metni:

 

Değerli Basın mensupları,

Eğitim camiasının cefakâr emektarları,

Bugün buraya sendikal varlığımızın gerekçelerinden biri olan “Hakkımızı haykırmak, hakkımızı aramak, hakkımız olanı almak” için bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Bildiğiniz üzere Açık Öğretim Daire Başkanlığı ile Ziraat Bankası arasında,15 Ocak2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 3yıllığınapersonel maaş ödemeleri protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında kişi başı banka promosyon tutarı 3 yıllık peşin olarak 7.505,00-TL ödenmişti.

Ancak söz konusu protokolün hemen ardından ülkemizde ve tüm dünyada ortaya çıkan ekonomik göstergelerdeki bozuklukların da etkisiyle enflasyon, altın, döviz ve faiz oranlarında ciddi artışlar olmuştu.

Yine yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak memur maaş artış oranlarında 2021 yılında imzalanan Toplu Sözleşme maddesine dayanarak;

İlk 6 ay için %5 + enflasyon farkı + %2,5(Ek Zam) olmak üzere %30,5,

İkinci 6 ay için ise %7 + enflasyon farkı olmak üzere toplam %41,69,

Yıllık ise toplam %72,19 artış gerçekleşti.

Yaşanan bu beklenmedik gelişmeler, haklı olarak biz eğitim çalışanlarında Banka Promosyonuyla ilgili olarak da enflasyondaki artışla orantılıbir revizyonbeklentisi oluşturmuştur.

Nitekim bazı kurumlar maaş promosyon sözleşmelerini feshedilerek yeniden ihaleye çıkmış veya protokolü revize etmek suretiyle yüksek miktarda promosyon almışlardır.

Ancak maalesef 7.505,00-TL gibi bugünün koşullarında çok düşük bir promosyonlaeğitim çalışanlarının motivasyonu ciddi anlamda bozulmaktadır.

Eğitim çalışanlarını temsil konumundaki sendika olarak bizler, ilk günden itibaren protokolün bitim tarihine kadar olan dönem için yapılacak hesaplamaya göre eğitim çalışanları reel kayıplarının tek seferde topluca personele yatırılması ve önümüzdeki süreçte de enflasyona bağlı olarak maaşlarda ortaya çıkacak artışın dikkate alınarak protokolün revize edilmesi gerektiğini savunduk.

Banka maaş promosyon tutarlarında gerekli artışın sağlanması amacıyla sürecin başından itibaren ısrarlı bir şekilde promosyon haksızlığını dile getirdik, haksızlığın giderilmesi yönünde mücadele ettik.

Bu kapsamda;

Promosyonun güncellenmesi, aksi takdirde feshedilmesi için idareye başvurduk.

İdareyle sürecin nasıl ilerlediği konusunda görüşmeler yaptık.

Ziraat Bankasına talebimizi ilettik.

İdareye tek taraflı fesih için çağrıda bulunduk.

Birçok kez gerek idareyle, gerekse bankayla sözlü olarak görüştük.

1 yılı aşkın süredir Banka Promosyonu konusunda mücadele ediyoruz. Ancak şu ana kadar haklı talebimiz ve sorunun çözümüne ilişkin yapıcı girişimlerimize rağmen Banka tarafından talebimizin karşılanmasına yönelik olumlu bir adım atılmadı.

Bugün bütün girişimlerimize rağmen olumlu adım atmayan Ziraat Bankasına karşı müşteri olarak uygulayabileceğimiz yaptırımları ve boykot çağrımızı kamuoyu ile paylaşmak ve bankanın bu umursamaz tavrını protesto etmek üzere buradayız.

Boykot kararımız kapsamında;

Maaş ve ücretlerimizi bankaya yattığı gün diğer bankalara aktarmaya,

Kredi kartlarımızı iptal etmeye,

Otomatik ödeme talimatlarımızı iptal etmeye,

Tüm yatırım ve mevduat hesaplarımızı kapatmaya,

Ziraat Bakasında bulunan BES (Bireysel Emeklilik Sigortası) hesaplarımızı başka bankaya taşımaya karar verdik.

Bütün eğitim çalışanlarından isteğimiz, bize bu haksızlığı reva gören bankaya tepkilerini göstermeleridir.

Bizlerin, kafasına vurulup ekmeği alınan, hakkını korumaktan aciz bir kitle olduğumuz yanılgısına kapılan hadsizlere hadlerini bildirelim.

Biz hakkımız olmayan bir şeyi talep etmiyoruz.

Biz, alın terimizle kazandığımız paralarla astronomik kârlar elde eden, fakat enflasyon oranında promosyon artışını bile bizlere çok gören akıl, izan, hak, hukuk ve vicdandan nasipsiz anlayışla mücadele ediyorken bizden, yani eğitim emekçilerinden yana tavır koyun.

Değerli mesai arkadaşlarım,

Buradan sizlerin aracığıyla bütün eğitim çalışanlarına sesleniyoruz,

Bütün unvan ve sıfatlara sahip herkes sesleniyoruz,

Bütün sendikalara sesleniyoruz.

Eğer biz beraber hareket edersek karşımızda kimse duramaz.

Bir birlik olursak hakkımızı kimse yiyemez.

Biz birbirimize kenetlenirsek kimse hakkımıza el uzatmaya cesaret edemez.

Gelin eğitim çalışanları olarak bu doyumsuz anlayışa karşı beraber hareket edelim.

İşyerimizde arkadaşlarımızı bankaya karşı yaptırım kararlarımıza uymaya davet edelim.

Biz biliyor ve inanıyoruz ki eğer gerçekten istiyor ve gereğini yapıyorsak, mutlaka kazanacağız.

Bu haklı mücadelemizde yanımızda durduğunuz, bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür ediyor, şükran ve saygılarımızı sunuyoruz.