Ankara 1 Şubesi
668 | | | 21-12-2022
ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU
Selim AKGÜL

 Yıllardır çıkması için mücadele ettiğimiz, her yerde yüksek sesle dile getirdiğimiz Öğretmenlik Meslek Kanunu nihayet çıktı. Bu Kanun’un çıkması için emek veren,  ter döken üyelerimizden okul temsilcilerimize, ilçe temsilcilerimizden şube başkanlarımıza, genel merkez yönetimimizden genel başkanımıza kadar her bir dava arkadaşımıza muhabbetlerimi sunuyorum.

            Öğretmenlik Meslek Kanunu çıktı ama nasıl çıktı, bir de ona bakalım. İki sayfalık Kanun metnini incelediğimizde öğretmen ataması, aday öğretmenlik serüveni ve öğretmenlerin kariyer aşamalarından başka bir şey göremiyoruz. Elbette bu Kanun’un çıkması çok önemli bir kazanımdır ancak hiçbir şekilde öğretmenlerimizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına cevap veremez bu haliyle. Bunun içindir ki Eğitim-Bir-Sen olarak öğretmenlerin tüm ihtiyaçlarını ve beklentilerini içeren bir kanun taslağı hazırlayarak ilgili tüm birim ve kurumlara bu taslağı ilettik. Kısa sürede cevap alamadığımız için de eylem kararı alıp uyguladık.

            Sendikamızın büyük gayretleri sonucunda sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesi bizi mutlu etti ama ücretli öğretmenlerin derdine deva oldu mu bu Kanun? Maaş garantisi olmayan, tatillerde ek ders ücreti kesilen, okul pansiyonlarında nöbet görevi dahi verilmeyen, sigortası bile tam olarak yatmayan bu öğretmenlerin hangi sorununu çözebildi?

           MEB okullarında görev yapan öğretmenlerin bu Kanun’dan memnun kalmadığını hepimiz biliyoruz da peki özel sektörde çalışan öğretmenler memnun mu? Asgari ücret altında verilen maaşlara mı çare olmuş yoksa haftada elli saatten fazla girilen derslere mi? Tam olarak yatmayan sigorta meselesini mi çözmüş yoksa velilerin watsapp gruplarındaki yorumlarına göre işlerine devam edip etmeyeceklerine mi? Bir taraftan MEB’e bağlıyken ve okul öğretmenlerine yüklenen tüm sorumlulukları taşırken işçi olarak görülmelerine mi çare olmuş yoksa yaz tatillerinde maaşlarının büsbütün kesilmesine mi? Taşıdıkları öğretmen kimliğiyle indirimli bilet dahi kullanamamalarına mı?

            Dağ fare doğurdu, sözü ne anlama geliyor diye soran öğrencilere özetle ‘’Öğretmenlik Meslek Kanunu’’ diyebilirsiniz. An itibariyle omuzlarımızdaki yük azalmadı bilakis daha da arttı. İşte sıraladığımız tüm bu sorunlara elbette çözümü biz bulacağız. Sorunların çözümünü de bu Kanun’a ekleyene kadar hiç ara vermeden ter dökeceğimizi ve emeğe sahip çıkacağımızı gür sesle haykırıyoruz. Yaparsa Eğitim-Bir-Sen yapar, diyerek öğretmenin toplum nezdindeki itibarını yükseltmek için kutsal yolculuğumuzu aşk, şevk, heyecanla sürdürmeye devam edeceğiz.

                                                                                                                SELİM AKGÜL

                                                                       Eğitim-Bir-Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkan Yardımcısı

Tüm Yazılar
1 ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU